Tegnap (2009. május 24.) búcsúzott el Usztics Mátyás a Magyar Nemzeti Kamara Színház igazgatója és csapata. Igazi nagy élmény volt itt tudni őket, remélem mások is úgy élték meg, mint a gyerekek. Az igazgató úr előzetesen minden oktatási helyszínt lelátogatott, hogy a körülményeket felmérje és részletesen kidolgozott programmal kezdtük a hetet, hisz napi két előadással és nagyobb távolságok leküzdésével kellett számolni. Hétfőn a gyímesfelsőloki Árpád-házi szent Erzsébet Gimnázium diákjainak tartottak előadást, délután már Kosteleken voltak a gyerekek nagy örömére.

Elmondásuk szerint igazi filmbeli jelenet volt, amikor a több órát is várakozó gyerekek fülig érő szájjal, szaladva kísérték végig az autókat a falun, egészen a kultúrotthonig. Az előadás nagy siker volt, legalábbis a színészeknek, szinte rajongva beszéltek a kosteleki gyerek-közönségről. Kedden dél körül érkeztek meg Lészpedre, az iskolában már nagyon vártuk a csapatot, énekeltünk nekik, majd ismerkedtünk. Rövid sétával a közeli hegyre kapaszkodtunk fel, hogy a falut beláthassuk és a „belügyminisztériumot” fölkészítsük az ebéd befogadására. Nagy élmény volt, amikor egy fölvett lészpedi népdal után szólt a másképp nagyon aranyos riporternő, hogy énekeljenek még egyet, most már magyarul. Ebéd után újra beindult a karaván, Trunkon tartottunk előadást, ahová a diószéni gyerekekből is átjöttek páran. Ez a pár azért kitett magáért, igazi aktív résztvevői lettek az előadásnak.

Szerdán volt az előadás, a „szpektákol” itt Lészpeden, hosszú sorban kígyózott a gyerek-sereg a falu főutcáján felfele a rácsilai Művelődési Házig. A nagyobbak segítettek a nyüzsgő hangyabolyt egy sorban tartani, egymagam kevés lettem volna ehhez a feladathoz. Arcukról utólag is leolvasható a fényképek alapján, mennyire ki voltak éhezve egy kis újdonságra. Nagy szeretettel fogadták az előadást. Délután már Frumószában mulattatták a gyerekeket a színészek, itt szabadtéri előadást rögtönöztünk a helyi kollégák segítségével. A gyerekek itt is aktívak voltak, szinte azt éreztem, hogy értékelik az előadást, a színészek fáradozását. Estére két kiscicával gazdagabban tértünk vissza, Tigris és Nyafi azóta is hálás segítő társaim a lészpedi oktatásban.

Este énekeltünk, gitároztunk, jól éreztük magunkat, megünnepeltük, hogy a jó Isten és a Sors összehozott minket, megismerhettük egymást. Csütörtökön Magyarfaluban ebédelt a színházi csapat, majd újabb jól sikerült előadás következett, valószínűleg az ízletes ebéd hatására és annak mértékére szabva. Ezután már Lábnyik kihagyhatatlan volt, erős közönségre lehetett számítani. A rajongótábor csak gyarapodott a pénteki Külsőrekecsini és Csíkfalusi előadások után, de a csíkfalusi vendéglátás is első osztályú volt. Finom ételek, jó hangulat fémjelezte a színészek ottlétét. Érthetetlen okokból másnap reggel elmaradt a somoskai előadás, de a következő alkalommal igyekszünk jóvátenni ezt a szervezési hibát.

Szombaton Pusztinán már újabb gyerekeket nevettetett meg a „bolond ember” és felesége. Az ottani előadásról így vélekedik az ottani kolléganő:„Nálunk nagyon jól sikerült az előadás, a gyerekek tényleg nagyon élvezték, részt vettek benne. Ilona egy rövid bemutatkozó műsorral indított, amit ők is nagyon élveztek, aztán jött a Süss fel nap, még az asszonyok is jelentkeztek a találós kérdéseknél. A közös vacsora is jól sikerült, Usztics Mátyás csak pozitívan nyilatkozott az összes előző helyszínnel kapcsolatban... A reggelinél is jó volt a hangulat, tervezik, hogy a már bejárt helyszínek mellett más helyszínekre is visszatérnek. Én csak pozitívan tudok nyilatkozni és hálás köszönetem úgy az előadóknak az előadásért, mint Márton mesternek a szervezésért.”

Vajda Éva, pusztinai tanárnő

„Én nem vettem részt a szervezésben, de ott voltam néhány helyszínen, ahol a csapat fellépett. Összességében jó volt az egész, a gyerekek nagyon élvezték, és ami a lényeg, hogy meg is értették, gratulálok hozzá.”

Kovács Melánia, MCSMSZ referens : Azt hiszem elmondhatjuk, hogy itt Moldvában valóban felsütött a Nap és az előadás-sorozat beragyogta azokat a helyszíneket, ahová sikerült elérni Usztics Mátyásnak és csapatának. Reméljük még visszatérnek és ott is tartanak előadást ahová nem sikerült elérni ez az egy hét alatt.

Márton Attila, lészpedi tanítóbácsi cikke